Já bych ty internety zakázala...

3. května 2014 v 19:56 | Guizmo |  Píše
Víte já vždycky měla za to, že internet je něco jako vesmír, obrovský a téměř svobodný.
I když teď říkáme jak jsme svobodní a žijeme ve svobodné zemi, není to tak docela pravda, nemůžeme si myslet a hlásat všechno co chceme, protože například nemůžeme šířit nacistickou propagandu, nemůžeme ji hlásat i když je to jen hloupá myšlenka, přesto je nám odepřeno ji šířit beztrestně, důvody jsou jasné, ale to znamená, že nejsme tak docela svobodní jak si myslíme. Pravidla nás chrání ve skutečném světě a zároveň chrání ostatní před námi.

Ale internet, to je jako chytat bublinu, mám pořád pocit jako by internet byl svobodné médium, jako by na něj téměř nic neplatilo protože jsou ti lidé opředni určitou dávkou anonymity, nedostižnosti pokud se sami umí nedotižitelnými stát. Ale jsou to jen moje představy a pocity.

Můžete téměř cokoli, můžete v rámci "svobodného" internetu získat informace, můžete si z pohodlí domova podat přihlášku na vysokou školu, zaplatit ji a nemusíte se hnout ze židle. Můžete si objednat jídlo, sehnat práci, půjčit nebo přečíst knihu, sehnat film a napsat o něm spoiler do diskuze, aby vás všichni nesnášeli.
Můžete pomlouvat vládu, můžete kritizovat koho chcete a nemusíte ukázat tvář.

Internet je jako médium mladé, pro mě je staré, protože je mi dvacet, takže se může zdát pro spousty zdejších uživatelů jako samozřejmost, pro mě již samozřejmostí je. Usnadňuje život, ale společně s tím si zvykáme na určitý standard, který můžeme velmi rychle ztratit.
Vlády si uvědomují nebezpečnost internetu, sociálních sítí, uvědomují si, že je velice snadné domluvit tisícihlavou demonstraci, uvědomují si jak snadné je rozkrást filmový průmysl, jak snadno lze kritizovat politické zřízení a jak snadné je na internetu se dostat k informacím, které ač pravdivé nikdo do televizí nedá a nikdo neřekne.

Velmi snadno se může stát, že internet nebude ani anonymní, ani celosvětový, ani svobodný jako ho známe dnes.

Ale ono už se to děje, nedávno jsem z jakéhosi zdroje, který se zdál být velmi seriozní, zachytila informaci o tom, co se děje v Číně a v KLDR... dalo se čekat, že jestli se nějaká cenzura bude praktikovat na internet, je pravděpodobné, že to bude tady. Jenže dalšími státy, které hlásaly velmi radikální kroky, se v tom článku staly i arabské země a především Rusko brojící proti blogerům.
Nemohu zaručit pravdivost informací, jako nemůžete ani wiki věřit všechno, ale umíte si představit situaci, kdy by každý bloger mající vyšší jak 3000 denní návštěvnost, musel naklusat na určitý úřad a nahlásit osobní údaje?
A oni by vám jej zrušili pokud by se jim nelíbilo, že jste napsali, že se může jít Putin vycpat?

Například zrušení blogu Garriho Kasparova, pro mne bylo přímo děsivým zjištěním, byl zrušen proto, protože vedl kritické řeči proti vládě a s ním i spoustu dalších.

Internet se bude vyvíjet, momentálně je to něco jako samočinná anarchie, kde se může stát téměř vše, můžete najít fotky mrtvých lidí, stejně tak jako sledovat online pandy v zoo, je to jen začátek. Stránky které sledujete vydělávají na reklamě a živí tím web, stejně jako jsou lidé ochotni zadarmo publikovat svou tvorbu, překládat titulky a další podobné věci, když někdo odpadne na jeho místo přijdou jiní.

Představa, že vaše internetová přezdívka se bude přidělovat, nebo například bude napsaná ve vaší občance, nebo že budete vystupovat pod vlastním jménem? Představa internetu jako něčeho, co může ze dne na den zmizet, nebo se změní? Že vám někdo může projíždět historii a dívat se na jaká přesně lechtivá videa jste se dívali? Nebo co si píšete s přítelem, co s mámou? A že vám někdo bude blokovat blog, protože jste se moc naváželi do nějakého politika?

Taková Matrix dystopická budoucnost naruby.

Já mám svůj blog docela ráda.

Vzhledem, že článek co jsem psala se mi po zveřejnění smazal, píši jej tedy znova a líbí se mi ještě o trochu míň než ten předchozí. Ale po delší pauze, kdy jsem nepsala žádné hlubokomyslné články, je to takový slabý rozjezd...

Mimochodem znáte tu hlášku z nadpisu článku? Vygooglete, legrace...
 


Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 3. května 2014 v 20:45 | Reagovat

Ach... Obvykle se snažím nad takovouhle temnou budoucností nepřemýšlet, ačkoliv ona přijde. Je to smutný a pro nás skoro nepředstavitelný, ale myslm, že jednou to asi přijde. Na druhou stranu bych řekla, že by se to spoooustě lidem nelíbilo, ale dokáže ještě v dnešní době někdo bojovat za svou věc? No nevím. Rusko je v tomhle trochu víc hardcore, ale na druhou stranu nepodporuje americké sračky typu GMO a chemtails, takže... Člověk si v tomhle světě nakonec vždycky musí vybrat menší zlo... Lepší na to nemyslet, nebo nevím, co. Asi bych se zbláznila.

2 Wamm Wamm | E-mail | Web | 3. května 2014 v 20:59 | Reagovat

Tak si konečně počtu.

Představa nesvobodného internetu mě vážně děsí. Když se tak zamyslím, nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Mé generaci přijde internet jako samozřejmost, něco, co tu vždycky bylo a co tu vždy bude, ale když se člověk zamyslí, je to nemožné...

Ale jak já ráda říkám - doufám, že se toho nedožiju. :-D

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 3. května 2014 v 21:02 | Reagovat

Je to logické, kde je nesvobodná země, tam nemůže být svobodný internet. Jenom s tou KLDR...nevím, ve všech zemích mi to spíš přijde, že je snaha znesvobodnit internet, jenom v KLDR spíš...nejde to přesně vyjádřit, ale asi takhle: Všude mi připadá, že byl postup - internet se spustil - internet se rozmohl - internet začal být nebezpečný - internet začal být cenzurován. V KLDR? Zjistili, co je internet - pár lidí má internet - pár lidí může na internet. Zatím se tam ani nedostali do situace, kde je cenzura internetu nějak zvlášť potřeba, a i když funguje, tam, pokud internet půjde dál, může přijít jenom rozmach a ne útlum, jak v ostatních zemích. Protože tam je to zatím na nule.

4 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 3. května 2014 v 21:08 | Reagovat

[3]: KLDR je ve všem bohužel kapitola sama o sobě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama