Zombie fenomén

7. května 2015 v 15:52 | Guizmo |  Píše

Původně jsem chtěla udělat jakože článek... no, o tom jak sem strašně otrávená z blogu a tak. No nakonec to dopadlo stejně jako vždycky, rozhodla jsem se na to vybonout, udělat si novej design a napsat článek s tématem.

V úterý jsem se vydala mezi religionisty (je moje oblíbená záliba vydávat se mezi religionisty, jsou to strašně skvělí lidé) a taky mezi zombíky. Byla jsem na přednášce o Zombie fenoménu, od Mgr. Lenky Philippové a myslím, že mám ve vzdělání opravdu velké díry. (Musela jsem si googlit kdo je sakra Brian a proč o něm mluvila! Monty Pythoni... mě fakt nenapadli.)
Než se dostanu k tomu, že vám podám úplně jiný pohled na tématiku zombie, aby ste se mohli zase horečně dožadovat ujištění, že jsem přece hozně tupá a vůbec nemám pravdu, trochu vám sem opíšu moje poznámky.


A teď už k tématu.
Zombie... je moderní fenomén, jedny z prvních zombie se objevily ve čtyřicátých letech v Americe, o něco dřív i v cabinetu Doctora Calligariho. Bylo zajímavostí, že jednoho z prvních čarodějů, tzv. Bokorů, hrál Bela Lugosi, tedy hrabě Dracula. (I když by spíš bylo divné, kdyby v takovým filmu nehrál.)

Ačkoli jde o klasickou Haitskou záležitost, (odlišnou od voodoo), hráli všechny první Bokory převážně běloši, je fascinující, jak se taková věc jako rasismus, může tak úzce provázat s tématikou zombie, ale opak je pravdou.
Zombie je totiž úzce svázán se strachem původních Haitských otroků ze znovuzotročení. Zombifikace na Haity se provádí tak, že se člověk zdroguje, přivodí se mu stav naprosté paralízy podobný rigor mortis a poté co je pohřben, je vykopán a donucen pracovat pro svého nového pána.

Od roku 1932, kdy vyšla Bílá Zombie s Belou Lugosim, pak zombíci až do dnešních dní, drasticky mění svůj vzhled, preferovanou potravu, (na Haity se věří, že pojídáním soli, nebo masa(!) se ovládnutí zbaví zombifikace), nebo třeba zůsob chůze.
Další výzamnou změnu prodělali v šedesátých letech, a zde se opět dostáváme k tématu rasismu. Zatímco zombíci se mění z víceméně sluhů a nebo lehce nebezpečných plochých stvoření, v šedesátých se začínají houfovat do davů, jsou rychlejší, děsivější, hladovějí po mozcích... Tedy když se v době kdy na jihu Ameriky pořád žije nenávist vůči černochům, objeví ve filmu s davem zombíků mladý černý kluk, je to úplně dokonalý obraz toho, co se děje. G. A. Romero tak svým filmem a následně i dalšími převádí na plátna události co se tehdy v Americe kolem práv afroameričanů děly. Davy zombíků, proti černýmu klukovi...

Naši milí zombíci pak trochu vymírají, ale zase se na světlo dostávají s lety nad 2000, tehdy zažívají úplný boom, jsou všude, v hrách, v minihrách, ve filmech... a jsou ještě děsivější, ještě shnilejší a ještě hladovější.
Tušíte proč? Mě by to nenapadlo, ale poté, co to bylo řečeno, mi to nedává a myslím si, že je to vlastně docela dobrá teorie.

Proč eskaluje obliba zombie v dobách, kdy se v Americe děje něco, co udržuje společnost v napětí? Strach po jedenáctém září jako spouštějící faktor dnešní záplavy zombie?
Strach ze zombie apokalypsy se objevuje až v posledních letech, proč tomu tak je? Stejně tak panická hrůza lidí, která se přenáší na plátna. Hannibal, Walking Death, Attack on Titan, Tokio Ghoul, iZombie... proč lidi jí lidi? Proč v poslední době lidi jí lidi? Je to nějaká příprava na to, že se díky přemnožení budeme muset smířit s tím, že se budeme jíst navzájem? (Ok, tohle je přitažené za vlasy.)

Jinak, děkuji za přečtení, nezapomeňte přidat nějaký komentář, abych se mohla vztekat, že mě zase někdo nepochopil, nebo abych se mohla poplácat po rameni, za to, jak byl můj článek superúžasnej. (Dobré ráno ironie.)
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. května 2015 v 16:32 | Reagovat

Zombie je třírodové.
Ten zombie, to zombie, ta zombie.

2 Guizmo Guizmo | 7. května 2015 v 16:43 | Reagovat

[1]: Já už předem tušila že tam budou chyby :D

3 oonamagritte oonamagritte | E-mail | Web | 8. května 2015 v 21:53 | Reagovat

Hej, upřímně, na nějaké hrubky že zombie má tři rody nebo miliardu a na ostatní hrubky bych se asi upřímně s prominutím "vysrala".. Řekla bych, že tento článek není cvičení na pravopis do češtiny, ale zamyšlení nad tím, co je v článku napsáno.

Jinak, článek se mi líbí :) docela zajímavá úvaha, nějak jsem nad tím nikdy zatím moc nepřemýšlela, ale když se tak zamyslím (tak bych řekla, že to moc za vlasy přitažené není :))
Možná máš pravdu, ale to není jen se zombie, náš svět se řítí do totálních sraček, už jen, když vezmeme v potaz, že city v tomto století jsou ostuda, nejvíce uznávaaní lidé jsou ti, kteří s každým vyjebou a zahodí. Svým způsobem se už požíráme a ani si to neuvědomujeme. Je jen otázka času, kdy se budeme požírat doslova. Jen si asi nebudeme žrát mozky, když ho skoro všichni někde zapomněli.

Ale tohle je čistě jen můj subjektivní názor paranoika, takže netřeba ho nějak brát v úvahu. Nechtěla jsem tím nikoho popudit :D

4 Guizmo Guizmo | 10. května 2015 v 23:44 | Reagovat

[3]: Děkuju za dlouhý komentář, aale myslím si, že ono to s těma citama zase nikdy nějak růžový nebylo. =)

5 Silwiniel Silwiniel | Web | 11. května 2015 v 8:10 | Reagovat

Nemám ráda zombíky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama