Agenti balance

19. července 2015 v 22:10 | Guizmo |  Píše
Moje záliba v severské mytologii a bájích začala už dávno, ale tím, že jsem potkala hned na začátku jednoho ze samotných bohů Chaosu, začala jsem jeho kolegy nacházet v různých náboženstvích, je to jako systém.

Začnu ale z úplně druhé strany, profesor Tolkien zakomponoval do svého geniálního díla pravidla, ke kterým by se dalo vytvořit nejméně padesát dalších filmů.
Ale jedna věc, která se filmu povedla velmi dobře vystihnout však je často nepochopená. A to proč trpaslíci a elfové mají po třech tisících letech stále stejné oblečení, stejné meče, luky, dělají všechno stejným způsobem, za to lidé se vyvíjejí a najednou jim patří celý věk a celá středozem? To je právě jejich výhoda, kterou jim dalo jejich božstvo nad Valar (nebo samotní Valar? Nebo prostě někdo?)
Mají přesně to, co potřebuje každé náboženství aby se mohlo vyvíjet.
A začneme s králem všech agentů chaosu a balance. Loki Lauferjarson.

Jak známo Lokiho štve všechno v čem je dlouho úhledný pořádek, systém, rád provokuje, ale zase rád vymýšlí ptákoviny, po kterých by jeden řekl... ha! To je skvělý nápad.
To je přesně to, co každý potřebuje, něco, co by narušilo jeho řád a úhledný pořádek, protože jak známo z toho nikdy nic zajímavýho nevznikne.
Ale on není jediný.

Loki je teď "moderní božstvo," známe.
Ale co Ea (Enki) ten mi přišel úplně podobný, nejen tím jménem, ale i tím, že ho vždycky něco napadlo. Jako třeba stvořit lidi, to se jen tak někoho nenapadne, aby si řekl stvoříme lidi, jinak mi tam všichni až na Innanu přišli a vždycky provedli něco co by jiný božstva nenapadlo.


A co Šiva?
Tvrdá askeze, ale bůh tance a chaosu? Najde svýho syna a protože neví, že je to jeho syn a myslí si, že je to milenec jeho ženy, tak mu usekne hlavu a co ho napadne? Jak to opravit? Dá mu hlavu slona!
A co indiáni? Měli kojota, šibala kojota co něco tropil.

Je to jako nekonečný přetahování, protože bez chaosu nikdy nemůže přijít nic nového a naši předci to moc dobře věděli, zapletli to do svých mýtů, každé (zejména ta s celým panteonem) náboženství se může krom svého hlavního boha pochlubit i jeho protikladem.

Pamatujte na penicilin!

Jaký je váš oblíbený agent chaosu?

 


Komentáře

1 sabča sabča | Web | 20. července 2015 v 9:06 | Reagovat

super blog, zvu tě na svůj :-D

2 Asking Astoria Asking Astoria | Web | 20. července 2015 v 12:44 | Reagovat

Myslím, že takové agenty chaosu může člověk najít i v moderní době. :-D I když rozhodně nemají co dělat s náboženstvím. Jsou to obyčejní lidé, kteří přetvářejí svět - jak v tom dobrém, tak určitě do určité míry i v tom "zlém". Jenže - jak nás naučila evoluce - zlé se může rázem obrátit za několik stovek let v to dobré a naopak. Takže není tak snadné rozlišit, co je "dobré" a co "špatné". Proto si myslím, že označení chaos je v tomhle případě velmi trefné :-)

3 Nobody Nobody | Web | 20. července 2015 v 13:40 | Reagovat

To samé mě napadlo, když jsem se jí také zabývala. Skoro všechna náboženství jsou určitým smyslem propojená, nacházíme v nich určité podobnosti, které jsou nepřehlédnutelné..
Nejvyšší bůh Ódin se také obětoval pro lidstvo, mají Ragnarök= poslední bitva mezi "dobrem" a "zlem".. A co Yggdrasil?? :)
Už jen to stojí za povšimnutí.. Jak je to možné?? :)
Jinak děkuji za krásný článek :)

4 Silwiniel Silwiniel | Web | 21. července 2015 v 9:51 | Reagovat

Ty jo, to mě nikdy nenapadlo, že elfové a trpaslíci jsou pořád stejní, zatímco lidé se mění. Zajímavá úvaha. Božstvo nad Valar je Eru.
Jinak ale mám pocit, že té tvé úvaze moc nerozumím :D

5 Guizmo Guizmo | 23. července 2015 v 14:24 | Reagovat

[4]: To není úvaha, to je fakt =D Tohle zrovna je fakt. Nemá on více jmen? Já ho znám jako Iluvatar.. oki strýček google říká, Eru Iluvatar =D

[3]: Přesně, mně přijde, že všechna s panteonem, jsou jen s obdobama stejný a pak s příchodem "jednoho boha" to je stejně taky úplně to samý jen jiný výklad.

[2]: Výborná úvaha ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama