Říká, že je ateista

4. ledna 2016 v 15:44 | Guizmo |  Píše
ale medituje, na krku má své znamení zvěrokruhu a zobe homeopatika.

Mezi lidni v naší kotlině je tohle hodně rozšířené, to povědomí o tom, že fakt, že nechodíte do kostela/synagogy/mešity znamená, že jste ateisti. Ano, chápete dobře, já vám tímhle říkám, že to není tak docela pravda.

Existují lidé, kteří mají jakýsi dar, dar víry v Boha, nebo v něco, cokoli, mezi ty lidi já bohužel nepatřím. (Maximálně víra v to, že letos dám zkoušku z němčiny.)
Nedokážu v to věřit, když jsem byla menší, věřila jsem třeba trochu v osud, ale teď už nevěřím vůbec v nic.
Bydlím vedle kostela, matka dlouhá léta tvrdí, že v místech kde teď máme obývací pokoj se někdo oběsil. Ale krom toho, že to vždycky přiopilá někomu vyprávím jako historku co jsem si zase jindy přiopilá vykonstruovala se v tom baráku bojím hlavně proto, že je velký a má vážně děsivé temné kouty.
Jasně, mám doma Ankh, i Thorovo kladivo... stejně tak mám doma řecké modré očko, Fatiminu ruku... svou vlastní sadu run (která mým malým hasičům po letošním táboře asociuje stavy hlubokého zoufalství po tom co několik dlouhých hodin denně hledali krabičku s Relikviemi smrti, kde byly ty runy...)

Většinou když někdo začne studovat nějakou věc, vidí ji pak všude, fakt všude, nebo možná taky ji všude kde je, teprve vidět začne.
Přijde vám, že je zvláštní když si v Číně lidé dělají doma oltářík, dávají na ně obětiny, květiny a pálí voné tyčinky? Z okna koukám na hřbitov, víte co vidím? Květiny a svíčky, proč svíčky? Proč květiny? Protože se to má? A co když oni to zrovna tak dělají, protože se to má?
Feng šuej, cítíte se v tom bytě pak líp proto, že tomu tak moc věříte? Nebo protože vážně to nějak funguje? A nebo jen to nějak pracuje s vaším vnímáním prostoru a základy architektury? Horoskop v každém dámském časopise, v časopise pro náctileté, v novinách i v televizním programu? Homeopatika? Pomáhají nebo je to jenom placebo?
Věštění z karet? Z numorologie? Z hvězd? Jak to může fungovat? Chladné čtení, práce se statistikou a dedukce a odhadování? Jak může ovlivnit člověka to jaký den přesně se narodil?
A teď mi odpusťte silná slova, ale jak sakra někomu pomůže orgonitová pyramida?!

Čtyři dohody? Miluj svůj život? Paolo Coelho? Nebo jen forma New age? New age co si vezme dvě věci z milionu z budhismu, tři věci z milionu z hinduismu, přidá deset věcí od různých národů Severoamerických indiánů, Mayů, Inků, Aztéků, Toltéků, ze starověkého Egypta, roztahá si věci z Malýho a Velkýho vozu Budhismu, rozvrtá Hinduismus, dá Mókše jméno Nirvana, prachy, prachy, prachy jsou energie, všechno je energie, pracujme s energiemi. S pyramidami, hele Kabala to se hodí, doktoři mi nepomohli nevědí co mi je, oni přece musí vědět všechno! Jsou to doktoři! Jsou to bohové! A mě to prostě bolí, tak je tam seřvu na hromadu a zaplatím si léčitele, kterej mi sice moc nepomůže, protože východní léčba nikdy neléčí přímo už problém, ale snaží se mu předejít a to veeeelmiiii pomalu... bylinky smícháme s léky proti bolesti, necháme mu tam pár litrů a on se pak postará o to abychom měli pocit, že nám pomohl.


Více co se říká, všeho moc škodí, dobře dávkovaná New age je mi sympatická. Věříte že pyramida vám naostří žiletky, dobře. Síla lidské imaginace dosahuje do nebe.
Před léty se přetransformovala zásada ahinsá... dobře, tak nejezte maso, je to prakticky všem jedno, tak nejezte vejce, možná budou lidi mít pocit, že vás od toho "nenormálního způsobu života" musí zachránit, ale prakticky jim to bude jedno...
Ale pak už se to dostává do takových okruhů, které člověka začnou děsit. Znáte Alušku? (Ahoj Aluško, promiň, děsíš mě.)

Určitě máš nějaký názor, ať souhlasný, či nesouhlasný =)
 


Komentáře

1 Dee H. Dee H. | Web | 4. ledna 2016 v 15:52 | Reagovat

Posílám pozitivní energii, abys zvládla zkoušku z němčiny!
A i bez ní to určitě zvládneš a já ti budu držet alespoň klasicky palce, protože neumím pracovat s energiema! :-(

A článek je super. Moc! :-)

2 Olivka Olivka | Web | 4. ledna 2016 v 17:47 | Reagovat

Já si teda neumím představit život bez víry v něco, cokoliv, něco tam nahoře a taky kolem nás, co uprosíme, aby se nám něco povedlo, a co má nejspíš někdy i škodolibou radost, že jsme zrovna nebyli úspěšní a nabili si tlamu. Věřím v to, že nade mnou drží ochrannou ruku babička, děda a tak trochu i bratránek. Proč? Uklidňuje mě to. Vím, že nejsem sama, když na ně myslím.
Jo, a k těm všem nesmyslům, jednu dobu jsem nosívala na krku směsku přívěšků - jin jang, ankh, keltské propletence, k nimž neznám jméno. A po kapsách polodrahokamy. Ty si na zkoušky tahám často :D
Homeopatie je zajímavost sama o sobě. Ještě před půl rokem bych ti tvrdila, že jí věřím, a teď si nejsem jistá snad ničím :D Zase si ale myslím, že existují léčitelé, kteří fakt vyléčí. Mají ten dar, umí to, dokáží něco, na co je věda a logická vysvětlení krátká. Ale kolik jich může po světě běhat? Stovky? Tisíce? Kdo ví, na čele to napsané nemají, tak čert aby se v tom vyznal.
Je to podle mě o tom, v co věříš. V co jsi ochotná věřit. Nedá se to ani naučit, ani nijak vtlouct do hlavy.

3 Karol Dee Karol Dee | Web | 4. ledna 2016 v 18:04 | Reagovat

Tělo je ovládáno mozkem a víra je v podstatě způsob, jak ovládnout vše. Stejně jako ty všelijaké další alternativní metody. Pyramidy, homeopatika. Pokud člověk věří, že mu to pomůže, tak mu to klidně pomoci může. Dokud se kolem mě nerojí krvežízniví duchové, tak je mi upřímně fuk, čemu druzí věří.
Na druhou stranu se přiznám, že mám občas taky trochu alternativní tendence. Věřím ve vědu, ale nejsem tak zaslepená, abych tvrdila, že něco nemůže být reálné jen proto, že to není vědecky vysvětlitelné. Ví se, že mozek vysílá jakési vlny, ale jestli je telekineze, hypnóza a další možné? S definitivním verdiktem čekám. Zatím má věda rezervy.

4 Miloš Miloš | Web | 4. ledna 2016 v 18:59 | Reagovat

Někteří "léčitelé" jsou možná dobří psychologové, že dovedou v nemyslících lidech vzbudit iluzi, že jim pomáhají.

Alue, Lúmenn (Posel ...) a esoterika vůbec jsou naprosté hlouposti, divím, že to může někdo číst. Bludný kámen Alue je velmi přiléhavé ocenění.

5 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 4. ledna 2016 v 19:34 | Reagovat

Nevěřím v koncept personifikovatelných "starých" bohů. Uznávám, že existuje "něco, co nás přerůstá", ale mám na to asi milion multiidealistických teorií (jedna z nich, že my sami jsme bohy vlastních imaginárních vesmírů). "Bůh" jako slovo je vžitá všeshrnující berlička. Ale dobrá, lidé potřebují víru. Potřebují ideu toho, že je něco nad nimi, co jim dává řád a že je něco, za čím mohou jít. vět bez toho by byl nepředstavitelný. Nemagický.

6 sladkymesic sladkymesic | 4. ledna 2016 v 20:38 | Reagovat

Nemám ráda náboženství a "zasvěcování". Žiju podle toho, co cítím, že je správné, spoléhám se na svou intuici, která je neomylná. Mám doma vykládací karty, krásné a povzbudivé, fungují mi výborně. To ovšem neznamená, že jsem prostoduchá, důvěřivá a pomatená osoba  :) A naše léčitelka je dobrá a prokazatelně pomohla nejen mně z velkých problémů, skoro hrobníkovi z lopaty.
I kdyby to bylo placebo, je to zatraceně dobré placebo bez špatných vedlejších účinků, na rozdíl od paralenu :)
P. S. Meditace nemá s vírou nic moc společného, takže si s ateismem neodporuje :)

7 retrofeeling retrofeeling | Web | 4. ledna 2016 v 20:55 | Reagovat

Náš učitel říkal, že nejsme ateisté, ale něcisté... Dodnes ho slyším, jak se smíchem povídal: "Jsem nevěřící, v Boha nevěřím... ale něco tam nahoře fakt je." --> Tak se k problematice víry prý staví většina lidu z české kotliny :-)

Jinak na horoskopech a věštění ujíždím, čtu si je denně, mamka zase vykládá karty, jezdí ke Kludské... A je to opravdu tak zvláštní, ale ty věštby se skutečně plní... Horoskopy mi zase pomáhají psychicky - často v nich je něco pěkného a to se potom těším, že se během dne vyplní :-) Pozor - často se to fakt stane... Děsivě krásné :-D

8 Guizmo Guizmo | Web | 5. ledna 2016 v 0:07 | Reagovat

[6]: Vychází to z Budhismu (nebo i z Hinduismu?), ať chceme nebo nechceme je to prakticky po provádění rituálů jejich hlavní spirituální aktivita, meditace má hodně společného s tím o čem píšu =)

9 Silwiniel Silwiniel | Web | 6. ledna 2016 v 7:32 | Reagovat

New Age mi sympatické není. Na vlastní kůži jsem si prožila, jak snadno lidi můžou zblbnout a stát se fanatiky, i vzdělaní a zdánlivě rozumní lidé. Je to fakt šílený.
Věřím v Boha, dává mi to smysl nejvíc ze všeho. Ale už jsem vyrostla z toho, abych to někomu vnucovala, každý musí najít svou cestu. Důležitý je udržet si zdravej rozum :D

10 Skrai Skrai | Web | 15. ledna 2016 v 15:53 | Reagovat

Já nevěřím v žádné náboženství. Podle mě je lepší vyšlapat si vlastní cestičku, protože když se to tak vezme - kdyby všichni věřili nějakému náboženství a nebylo by třeba pravdivé, nikam bychom se nemohli posunout. Když se zase podíváme na různé vynálezce, vynalezli by copak něco nového, kdyby jen šli po stopách svých předků? Ne.
Podle mě je prostě důležité všechno si ověřovat sám. Až teprve pak budete vědět jistě, jestli je to pravda. Ne jenom slepě věřit něčemu v touze, že je to pravda.

Samozřejmě ale netvrdím, že nejsou v nějakých náboženstvích moudra, která by jsme si měli vzít k srdci. To jsou. Ale bavím se tu spíše o samotné víře v něco, co třeba ani neexistuje.

11 Illumináti Illumináti | Web | 15. ledna 2016 v 15:54 | Reagovat

such ateismus
                           wow
        very dar
                                                so bůh
                                            8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

12 Weiler Weiler | Web | 15. ledna 2016 v 16:30 | Reagovat

Znám Alušku. Aluška mě neděsí, jen ve mně vyvolává pocity nevolnosti a povýšeného znechucení. Děsí mě spíš fakt, že je tolik pověrčivých lidí, kteří tu v člověku pevně zakořeněnou skepsi přenášejí na nesprávné místo, totiž nedůvěřují vědě a doktorům, ale místo toho děkují chytrým knihám podvodníků a čarodějnic, schopni uvěřit, že to vážně byla léčivá síla kamene, nikoliv psychosomatickej efekt. Veskrze je mi jedno, kdo si čemu věří - ale ve chvíli, kdy někdo vyvařuje prachy na důvěře lidí tím, že jim prodává nesmysly, je to zkrátka šarlatán, že ano.

13 Luthy Luthy | 15. ledna 2016 v 17:04 | Reagovat

Ateizmus je viera v neexistenciu Boha. Takže technicky ešte stále viera.

14 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 15. ledna 2016 v 17:07 | Reagovat

Někdy si se svým křesťanstvím připadám trochu zastarale... nu, což, brzy to zase přijde do módy ;), vlastně už přichází...

15 Krty Krty | 15. ledna 2016 v 17:32 | Reagovat

Nevěřím opravdu v nic... A taky často pochybuju o všem kolem sebe. Někdy závidím lidem s vírou, mají tu svou jistotu, i když imaginární.

16 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 15. ledna 2016 v 17:39 | Reagovat

[13]: Asi jako je vypnutá televize televizním kanálem. ;-)

17 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 15. ledna 2016 v 19:05 | Reagovat

Já jsem prosím gnostický ateista, nic "nad" prostě nemůže existovat.

[13]: Ateismus není víra, stejně jako není víra v neexistenci víl.

[14]: Křesťanství umírá, tak je nahrazováno kravinama jako právě New age nebo konspirační teorie. Lidský mozek má hrůzu z náhody, tak si všude vymýšlí řád.

18 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 19:56 | Reagovat

Dá se říct, že věřící jsem, jen pro svou víru nepotřebuji zprostředkovatelskou roli církve, okázalé projevy (co je niternější než právě víra?) ani pocity podřízenosti vůči božské autoritě.

19 Johnny Johnny | Web | 15. ledna 2016 v 19:57 | Reagovat

Všetky tieto New Age veci, papanie liečivých rastlín, múdrosť predkov a objímanie stromov sú rovnaké pi*oviny ako celé kresťanstvo. Aj Buddhizmus. Kopec ľudí tvrdí, aké je to super a ake sa v tom našli, ale je to blbosť nad blbosti. To už aj tá naša Biblia je lepšia, lebo kniha Genezis a pár ďalších sa s prižmúrenými očami dajú ešte chápať aspoň ako slušné fantasy :D :D :D

20 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 21:00 | Reagovat

Taky si myslím, že prakticky každý v "něco" věří - třeba i v nějaký ten talisman.
Když narážíš na tu homeopatií nebo aromaterapií, docela by mě zajmalo, jak to funguje u zvířat.
Těžko zvířeti vysvětlit, že bude pít tyhle bylinky, jíst tamty pastilky, čuchat nějaký vonný olejíčky a bude zdravý.
Prý si zlepšení stavu vsugeruje majitel a ve skutečnosti to nepomahá ..., ale jak si pak vysvětlit zlepšené laboratorní testy? To už si zvíře ani člověk asi nevsugeruje. Výrazné prodloužení života při onemocnění rakovinou? Známá pomocí aromaterapie prodloužila život svému morčeti s rakovinou z půl roku (jak předvídal vet) o další tři.
Zajímavé.

21 Astaer Astaer | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 22:25 | Reagovat

Inu, my katolíci říkáme, že když někdo nevěří v Pána Boha, věří všemu.
Skutečných atheistů bude asi velmi poskrovnu. Oni i takoví atheisté totiž třeba věří v evoluční teorii, která nebyla dokázaná, není to ani možné.
Okultismus, esoterika, new age aj., čeho je prostor blog.cz plný, mají společného původce: http://astaer.blog.cz/1511/co-je-za-okultnim

22 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 22:43 | Reagovat

Vidím, že na toto téma je zde spousta názorů.. nedivím se, sama jsem plánovala, že podobný článek napíši, jak vidím byla jsem předběhnuta.. co se týče náboženství..nevěřím v žádné světové náboženství.. ale atheistou bych se rozhodně nenazvala už kvůli tomu, že "věřím v evoluční teorii".. mám své náboženství, jako každý z nás.. protože i křesťanství či jiné náboženství si každý člověk vyloží, tak trochu jinak.. ti co četli celý můj blog, by asi řekli, že věřím ve Sloní sen.. já jsem ale časem zjistila, že je to spíše Matka Země, nebo něco takového.. pravda, příroda, láska, to je to, v co věřím

23 Weiler Weiler | Web | 15. ledna 2016 v 23:00 | Reagovat

[21]: Dovol mi, abych tě opravil - my nevěříme v evoluční teorii. My víme, že evoluce existuje. Tečka. Pro nás nemá smysl v tu teorii věřit, neboť máme k dispozici dostatek důkazů, aby koncept evoluce obstál ve světle jakýchkoli protiargumentů. Že evoluční teorie nebyla "dokázaná" je zbytečné slovíčkaření.

24 Guizmo Guizmo | Web | 16. ledna 2016 v 0:06 | Reagovat

[21]:

[22]:
To mi vysvětlete prosím vás tu evoluční teorii, protože tomuhle fakt nerozumím co je na ní za problém.

25 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 16. ledna 2016 v 0:16 | Reagovat

[21]:  Evoluce byla mnohokrát dokázána. Pozorována i odvozena a není nic, co by se s evolucí vylučovalo, každý jev do ní perfektně padne.

26 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 16. ledna 2016 v 0:17 | Reagovat

[24]: Copak bys na ní ráda vysvětlila? Vysvětlím cokoliv :-)

27 L. L. | Web | 16. ledna 2016 v 0:21 | Reagovat

Ona i ta ezoterika, všechna ta práce s energiema, vaginální mapování, konspirační teorie, octování proti chemtrails a další takový věci jsou vlastně jen neškodná zábava, i když to může vypadat úsměvně. Sranda ale končí, když se tihle lidi začnou montovat do medicíny, odmítat očkování, pít bělidlo, a doporučovat odmítat chemoterapii a místo ní používat sodu. By mě zajímalo, kolik má Aluška a jí podobní už obětí mezi lidma, kteří tomu v těžkejch životních situacích uvěřili.

28 Guizmo Guizmo | Web | 16. ledna 2016 v 0:43 | Reagovat

[26]: Nepotřebuju vysvětlit tu teorii =) ale co s tou teorií mají dotyční za problém. 8-)

29 >Victoria < >Victoria < | 16. ledna 2016 v 9:11 | Reagovat

Nevím, ale připadá mi lehčí, vědět, že něco nad námi je. Mě samotnou taky od mala vedli rodiče ke křesťanství, ale nikdy jsem mu pořádně nepřišla na kloub. Čím jsem starší, tím víc mi to připadá absurdní. Ale protože jsem strašný stresař a třeba den před písemkou (klidně i úplnou prkotinou) je mi špatně, někdy mi pommůže ty starosti předat někomu nahoře.  Křesťanství je složité a nesnáším otázky typu "A ty jsi křesťanka?" protože já vlastně nevím a docela mě to štve. Chtěla bych mít jednu víru ke které se úplně upnu, ale prostě,..zatím jsem tomu nějak neuvěřila. :-D

30 hedd hedd | Web | 16. ledna 2016 v 9:38 | Reagovat

My doma zastáváme tu teorii, že něco jako Stvořitel existuje (ne pravý křesťanský Bůh). Je to člověk, který dal impuls ke vzniku, ale nemodlíme se k němu nic, to fakt ne. Jen si tím vysvětlujeme to, jak se celá ta země vůbec semlela.
Btw. Kdo by se chtěl zasmát nad problematikou víry a boha (Boha), mohu doporučit film Bůh žije v Bruselu. Chvílema je to sice blbost, ale na oddechnutí si je to parádní. :D

31 Astaer Astaer | E-mail | Web | 16. ledna 2016 v 10:00 | Reagovat

[23]:

[24]:

[25]:
Vidím, že věřící evolucionisté přece jen jsou. :)
Problém s ev. teorií už je na samém počátku. Jak je známo, z neživé hmoty nemůže vzniknout něco živého samo od sebe.
Dál je zde problém s entropií (neuspořádanost), která neustále narůstá. Ev. teorie tvrdí opak - prý neuspořádané atomy se nějak samy spojily.
Další problém je matematický. Teorie evoluce se často odvolává na náhodný vznik všeho možného. Ovšem u některých procesů, jako je třeba vznik nového enzymu, se dá spočítat pravděpodobnost. A tak takový proces, který by měl být náhodný, je nepravděpodobný.

Je toho samozřejmě ještě víc, např. zjištění, že australopithecus je prostě opice. Na internetu si můžete zjistit, jak se to má.

32 Jan Duha Jan Duha | Web | 16. ledna 2016 v 10:36 | Reagovat

Podle mě ateista klidně může věřit v horoskopy nebo meditovat. Vysvětlím. A theos znamená ,,bez boha". Tedy ateista je ten, kdo nevěří v existenci boha či bohů, ale nic to nemusí říkat o jeho víře v další duchovní věci, nebo v duchovno obecně. Pokud někdo nevěří ve vůbec nic duchovního, pak je to materialista (bez jakýchkoliv negativních konotací, které to slovo u nás dostalo - často si lidi představí pod slovem materialismus požitkářství a pod slovem idealismus naivitu, přitom jsou to dvě protikladná přesvědčení o tom, jestli byla prvotní hmota, nebo vědomí-idea.) Co se týče Alušky, dostal jsem se k ní přes Lúmenn, která o ní hodně psala u sebe na blogu. Musím, žel, souhlasit s jejím názorem, že ačkoliv její tvorba byla ze začátku poměrně kvalitní, tak to poslední dobou jde od 10 k 5 ;-)

33 chantalumbrella chantalumbrella | Web | 16. ledna 2016 v 11:34 | Reagovat

Moc hezký článek, já tvrdím, že 100% ateista není nikdo, takový člověk neexistuje.  Lidé potřebují v „něco" věřit, jinak poté život nedává smysl. Někdo veří v Boha, někdo v osud a ty věříš, že dáš zkoušku z němčiny ;).

34 Weiler Weiler | E-mail | Web | 16. ledna 2016 v 14:27 | Reagovat

[31]: Plácáš páté přes deváté. Samotný vznik života je nám samozřejmě dosud velkou neznámou, ale to přece nezneplatňuje vše, co se stalo potom. Tady narážíš na teorii vzniku života, nikoliv na teorii evoluční.
U druhého bodu ti opět přiznám, že entropie vesmíru obecně narůstá. Planeta Země je však jeden jediný subsystém. Když už vytahuješ matematiku, tak přece fakt, že v rámci jedné planety entropie dejme tomu klesá (udělme zemi například hodnotu entropie -2), vesmírný nárůst (dejme tomu +10) mnohonásobně tento pokles převýší. Žádný logický rozpor se nekoná, neboť v rámci vesmíru jako izolovaného systému je součet entropie +8, tudíž stále nárůst.
Není pravda, že by se ta tvoje takzvaná "teorie evoluce" odvolávala na vznik něčeho náhodného. Některé starší teorie snad, ale podobně jako proces přirozeného výběru, i vytváření enzymů je do jisté míry náhoda, do jisté míry přírodou řízený proces. Vznik enzymu náhodou z ničeho je jistě absurdní, ale enzymy takto nevznikají - vytváří se postupně, složitou řadou pokusů a omylů.
Nevím, co má znamenat argument, že australopithecus je prostě opice. Ve svém důsledku jsme i my prostě opice - podívej se na náš fylogenetický strom.
Předpokládám, že ty jsi jako katolík odmítající evoluci kreacionista? Na čemž mi přijde celkem zajímavé, že užíváš svého chabého uchopení vědeckých závěrů, aby jsi popíral vědu samotnou...
Nechám ti tu email, pokud chceš v diskuzi pokračovat, nevidím smysl spamovat dál do diskuze.

35 Weiler Weiler | E-mail | Web | 16. ledna 2016 v 14:28 | Reagovat

[33]: Víra v dobrý výsledek z němčiny, potažmo ve vlastní schopnosti, a ateismus se zrovna nevylučují :D

36 boliestka boliestka | Web | 16. ledna 2016 v 15:11 | Reagovat

Moja mama ma naučila, že sú tri roviny: fyzická, duševná a duchovná, ktoré sa nijako nevylučujú (tak ako sa nevylučuje viera v Boha a veda). Teoreticky som kresťanka, prakticky už "pokulhávam". Myslím, paradoxne, pre človeka je náročné v niečo abstraktné bezvýhradne veriť. Preto takých ľudí obdivujem. Na druhú stranu tým nechválim extrémistov bez štipky kritického myslenia. To sú dve rozdielne veci. A priamo k článku - áno, ateista je málokto. Ale napr. na Slovensku si ľudia uvedomujú, že keď sú "poverčiví" alebo veria v niečo Vyššie, nie nutne podložené konkrétnym náboženstvom, tak nie sú ateisti. (Aspoň som sa s takýmito prípadmi veľmi často stretla.)

37 Emily Emily | Web | 16. ledna 2016 v 15:39 | Reagovat

Já mám jen nějaké svoje talismany a rituály před testy, ale nevěřím v žádné náboženství, maximálně tak v sebe samotnou... Mám babičku jehovistku, což je celkem hrůza, naštěstí k ní nejezdim moc často :P

38 Michal Michal | Web | 16. ledna 2016 v 16:53 | Reagovat

Že neexistuje žádný ateista? Tak to jsi zřejmě nehledala mezi fyziky. Většinou věřím spíše z donucení a abych nebyl za člověka, který se víře vyhýbá a občas, když vám někdo vykládá karty, tak je to i sranda. Jediné v co na 100% věřím je fyzika a nové objevy vědců. :)

39 Guizmo Guizmo | 16. ledna 2016 v 17:04 | Reagovat

[38]: Že neexistuje żádný ateista v textu není vůbec napsáno.

40 followerka followerka | Web | 16. ledna 2016 v 17:19 | Reagovat

Líbí se mi tvůj pohled na věc, jiní blogeři se velmi rádi do hloubky rýpají v tom, že všichni, co věří v něco víc, jsou úplní blázni, a s velkou svérázností tvrdí, jediná správná cesta je ta jejich - tudíž věřit sám v sebe a boha si potichu vypiplat v sobě...
A možná ještě horší věcí je, když si lidé z různých náboženství vyberou jenom to, co se jim líbí a to ostatní prostě ignorují. To je jako když chce člověk zhubnout a řekne si, že se obejde bez bonbónů a gumových medvídků, ale přitom dál baští čokoládu. Něco na tom nesedí, že?

41 Viollet Viollet | E-mail | Web | 16. ledna 2016 v 17:48 | Reagovat

Ja bych nahodou o zuzitkovani te pyramidy vedela! Mohlo by z ni byt fajn tezitko.
New Age mi smrdi, nemam rada, kdyz lidi michaj 587586945 veci dohromady. Pak to vypada jak z pohadky o pejskovi a kocicce.

42 Guizmo Guizmo | 16. ledna 2016 v 18:17 | Reagovat

[41]: Takové drahé ošklivé téžítko xD

43 Terez Terez | Web | 16. ledna 2016 v 18:31 | Reagovat

Tak to je přesné... :)

beautyterez.blogspot.cz

44 avant-garde avant-garde | E-mail | 16. ledna 2016 v 19:37 | Reagovat

mrkev?

45 Guizmo Guizmo | Web | 16. ledna 2016 v 20:03 | Reagovat

[44]: kuře

46 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 16. ledna 2016 v 22:39 | Reagovat

Já věřím v neurčito. Že vše je tak, jak má. V lásku. V lidské schopnosti. A doufám ve smrt bez reinkarnace.

47 krvaceni krvaceni | Web | 16. ledna 2016 v 23:08 | Reagovat

[12]: proč se tak směju

48 hogreta hogreta | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 10:43 | Reagovat

Poslední zmínka o Alušce a o tom, že tě děsí, i docela pobavila :-D.

O New Age jsem ještě ani neslyšela (možná že jsem jen neslyšela tenhle název), asi jsem trochu mimo. Nicméně co se týče toho pálení svíček, květin, pálení vonných tyčinek v Číně, co jsi zmínila ve článku, tak si nemyslím, že to má s naším západním pálením svíček a nošením květin na hřbitov nějakou zásadní souvislost. Oni v Asii celkově ty oltářky mají asi trošku z jiného důvodu, než my zdobíme hroby. My zdobíme hroby, protože tím vyjadřujeme úctu a na toho člověk vzpomínáme. Ale v Asii se na oltářkách pálí třeba ty vonné svíčky a pokládají květiny, protože těm předkům prostřednictvím toho kouře předáváš dary. Takže oni na oltářky nejenom, že dávají květiny, ale třeba tam dávají i jídlo, popřípadě pálí třeba i peníze, aby se ti předci měli dobře. Viděla jsem dokonce, že předkovi - kuřákovi - zapalovali i cigarety.

Ale jo, článek se mi líbil a vnímám to tak nějak podobně :).

49 Betty Betty | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 10:58 | Reagovat

Většina lidí se nedokáže smířit s tím, že po smrti všechno končí. A tak si vymýšlejí ráj a reinkarnaci apod. Já jsem křesťanka, ale do kostela jdu tak pětkrát do roka. Nechápu ty lidi, co to berou jako povinnost. To už pak úplně ztrácí význam té víry. ,,Vždyť nechodíš ani do kostela, to si říkáš věřící?" Tuhle výtku slýchám často. Ano, říkám. Pokud je "Bůh" aspoň trochu normální, nebude mu to vadit. Čas od času se "mu" svěřím, poděkuju, o něco ho poprosím. A cítím se potom o mnoho lépe. Když to v realitě není ideální, je to moje útěcha, vím, že tu pro mě aspoň někdo je. :) A i kdyby to bylo jen v mé hlavě, co na tom? Pomáhá mi to a to je hlavní. :)

50 Berenika Berenika | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 11:32 | Reagovat

[21]: Krásná myšlenka, tu si někdy dovolím citovat. :3

51 Astaer Astaer | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 12:33 | Reagovat

[50]: Myslíte tu první větu? To já také jen citoval :)
Je to docela hojně užívané. Raději jsem se podíval a tato slova pocházejí od G. K. Chestertona. Měl velmi zajímavé myšlenky, doporučuji každému ke čtení.
Na toto téma jsem ještě našel zajímavý rozhovor s panem kardinálem Dukou:
http://www.dominikduka.cz/rozhovory/ateismus-je-prezitek/

52 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 17:19 | Reagovat

Víra je prostě jeden ze základů života.

53 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 17. ledna 2016 v 17:43 | Reagovat

Jsem ateista ve smyslu, že nevěřím v boha, ať už se mu říká Bůh, Jehova, Jahve, Alláh, ba ani Budhu, Šivu a jiné nemusím... Přesto věřím, že je spousta věcí, které jsme dosud nepochopili, neodhalili, že náš mozek není využit ve své celé kapacitě... Irituje mě to, že pořád válčíme kvůli nějakému náboženství, což je lež - válčí se kvůli ropě, území atd.
Prostě není to o víře, je to o vztahu k životu. Mít život rád.

54 Lenna68 Lenna68 | Web | 17. ledna 2016 v 21:12 | Reagovat

Líbí se mi ten konec o Alušce :-D  8-) v podstatě jí děláš hezkou reklamu, měla by ti dát aspoň lajk :D Jojo víra v to, že někdo vidí do našich problémů, starostí, bolestí a vůbec do toho našeho životního brajglu a dokáže nám ukázat cestu, jak "to" vyřešit nebo je za nás dokonce vyřeší, ať už náhodně vygenerovanou odpovědí vnitřního oka nebo výkladem z karet je velké téma na hodiny konverzací. Mým osobním názorem je, že málokdo je schopen být opravdu věřící, spousta lidí je v podstatě celý svůj život hledající, naplněn vírou, ať je jakákoli je málokdo, neb kdyby těch úspěšných byla většina, to by přeci na světě jinak vypadalo...ale taky to má více verzí...mír vs. apokalypsa ve jménu..., takže asi bohu nebo jinému nadpřirozenu za to dík... :-D

55 Guizmo Guizmo | Web | 17. ledna 2016 v 21:16 | Reagovat

[54]: Ti hledači, tzv. seekeři, ti jsou pro tohle dost známí =) někam jedou a hledají a další rok jedou někam jinam, hledat něco jiného =)

56 Mykolas Caine Mykolas Caine | 18. ledna 2016 v 8:46 | Reagovat

Souhklas s článkem. Děkuji za něj. (Mám dojem že "nevěřící" je výmysl křesťanů, jinak vážně jak říkáš: Každý nějakým způsobem věří) Jsm buddhista a jen se ,mile usmívám, když mi křesťan řekne, že jsem nevěřící.... a že někdo věří způsobem "mixu", když spatlal dokupy od každého něco mi přijde v pořádku. I když to nemá nějaký celkový název pořád je to jedno a to samé.... tedy... v něco věřit.

57 Mykolas Caine Mykolas Caine | 18. ledna 2016 v 8:57 | Reagovat

[53]: Budha není Bůh ani se tak nenazívá, mylná představa těch co jsou líní si přečíst fakta. Budha je zakladatel buddhismu nikoliv jeho Bůh. Buddhismus je náboženství bez ústřední postavy Boha. Jím může nazvat leda "jsoucno" ale ne Budhu. Takže pozor. Budha žil a existoval a "jen to založil" podle něj se to nazvalo, jeho učedníci to tak udělali.  Takže "nevěřím v Budhu" je docela komická věta. To je jako říct "nevěřím v Marxe", když to přeženu. Budha byl v podstatě jen osvícený mnich :-? :D který s něčím začal, něco založil. Takže ten ti do výčtu nepatří. :-D To jen aby se to uvedlo na pravou míru. Nejsi ale jediný ateista, který si plete pojmy. Ono je to složitejší ale tím tě nebudu zatěžovat.

58 Alka Alka | 19. ledna 2016 v 11:34 | Reagovat

[57]:Mea culpa - máte pravdu, se Siddhártou Gautamou to bylo jinak, zjednodušila jsem to a špatně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama