Kdo bych byla?

9. srpna 2016 v 15:19 | Guizmo |  Žiju
Narodila jsem se v roce 1994 a jsem tak strašně moc ráda, že jsem se narodila v tom roce.
Vždy když koukám na historické filmy, jsem tak strašně ráda, že žiju v době v jaké žiju. Né proto, že vím co se dělo, nebo co lidi v té době čeká.

Vždy mě hrozně děsí představa, kdo bych v té době byla já. Kým bych byla, kdybych se narodila v roce 1917? Kdybych se narodila 1950? Kdo bych byla? Bez knih, co jsem četla když jsem byla špunt, bez knih co jsem četla nedávno, bez filmů, bez přednášek, bez mých kamarádek, se kterými tyhle věci strašně ráda rozebírám, bez internetu?

Nemůžeme si být jistí tím kdo jsme, nikdy. Člověk není jen vědomí, je to výchova, je to okolí, je to společnost, je to jen soubor chemických reakcí v mozku. Co kdybych bez toho, co znám dnes, byla jedným z těch lidí, co udělali tolik hrůzných věcí? Jak může člověk říct, jestli by tohle nikdy neudělal?
Odsoudit někoho, je extrémně snadné, vždyť mi všichni víme, jak to má dopadnout, proč se ten člověk rozhodl takhle, proč to udělal? Když to přece...

Jak můžeme my dnes říct, že v budoucnosti nikdo nebude na naše jméno hledět s despektem a říkat si: "Jak tohle mohl udělat? Vždyť bylo tak snadné si zvolit správně... "

A jak potom poznat... co má člověk dělat? Jak se rozhodnout, jak žít? Jaké mít názory? Co dělat?
Můj názor na tohle je ten, že člověk by měl být hlavně lidský.
V tom smyslu, že by neměl nikdy jít proti jinému člověku, nepřát mu smrt, nebo utrpení, to je podle mě jediná správná cesta. Nepřát nikomu utrpení, smrt a život v agonii.

Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kteří zachovávají nestranost v časech morální krize.
Dante Aligieri
 


Komentáře

1 SoLu SoLu | Web | 9. srpna 2016 v 16:04 | Reagovat

Všechna rozhodnutí, která uděláme MY, jsou správná rozhodnutí. Já, ty, on ... každý by měl jednat podle sebe, tak jak je to podle něho správné.
Ano, je velmi snadné druhé odsoudit, ale nikdo jsme nešli cestu, kterou šel on. Každý bychom se měli soustředit na sebe a být - jak říkáš - lidští .. více lidskosti by nebylo na škodu.

2 patypoberta patypoberta | Web | 10. srpna 2016 v 19:41 | Reagovat

Ahoj,

Je mi 21 a z nostalgie jsem se vrátila k jedné své staré Harry Potter povídce. Mám rozjetý takový malý projekt "Pátý Poberta" jako dárek k Vánocům pro jednu moji dobrou kamarádku. Potřebovala bych trochu podpory do začátku, tedy pár čtenářů, kteří mi kriticky dají najevo, co se jim líbí či nelíbí, aby na Štědrý den povídka alias vánoční dárek byla prostě fajn i pro nás dospělé a odrostlé fanfiction čtenáře.  :-D  

Pokud máš zájem, budu nadšená. Pokud ne, promiň, že tady oxiduju. ;)

Psaní a čtení zdar!

3 Silwiniel Silwiniel | Web | 12. srpna 2016 v 19:44 | Reagovat

Byla bys prostě někdo úplně jiný, to je jasné. Člověk nemůže dělat nic víc, než se na základě svého poznání a schopností snažit dělat ta nejlepší rozhodnutí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama